Dešťovka pro koně?
Na naší planetě je 1 304 068 550 km3 vody, z toho pouze 3% je voda sladká. Spotřeba vody a napájení je u koní celkem významná veličina a řadu lidí napadá otázka, zda je pro koně použitelná voda shůry. V posledním čísle německého časopisu St.-George vyšel na toto téma zajímavý článek, internet je plný dalších zdrojů informací. A protože vytrvalostní koně bývají ustájeni v režimu 24/7, možná stojí za to se tím zabývat:
Kůň vypije denně cca 8 l na 100 kg své váhy. Pro jednoho teplokrevníka o váze 600 kg to je spotřeba 48 l na den neboli 17,5 kubických metrů za rok. Jeden kubík stojí v německu 2,60 Euro - u nás kolem 80 Kč - při používání pitné vody pro koně to tedy není zanedbatelná položka (na 1 koně 1400 Kč ročně).
Zda je pro napájení koní vhodná dešťová voda, je sporné. George W. Finch, projektant jezdeckých areálů z Bavorska, má obavy: "Voda do nádrží stéká po střechách hal nebo stájí, kde se znečišťuje, mimo jiné, i ptačím trusem." Finke by v areálech dešťovku používal jen na splachování toalet nebo na kropení povrchu hal a tréninkových ploch. Dešťová voda podle jeho názoru také neobsahuje skoro žádné minerály a stopové prvky, což ovšem Prof. Dr. Ellen Kienzle z Mnichovské univerzity uvádí na pravou míru: "Pitná voda obecně obsahuje malé množství minerálních látek. Jejich přítomnost nemusí být vhodná, když je kůň přehřátý a vypije větší množství vody najednou, i když většinou to nemá žádné následky."
Kromě nečistot a minerálů může obsahovat bakterie Escherichia Coli, streptokoky a řasy.
Déšť je v prvních minutách jedovatý
Podle Jürgena Lampera z výzkumného centra krmiv v Bleckendorfu má nejlepší kvalitu dešťová voda nasbíraná z trvalého deště. Co se týče řas, ty se tvoří i v napajedlech, pokud je teplé počasí a světlo, není to otázka dešťové vody, ale nádrží.
Proč trvalý déšť, je dost zásadní otázka. Během deště se vyčistí vzduch od znečištění, které do dané oblasti může být zaneseno i z velké vzdálenosti. Podle nejnovějších výzkumů dešťové přeháňky nad Evropou obsahují vysoký - značně nadlimitní obsah pesticidů.Jestliže normy EU a USA povolují sto nanogramů pesticidů na 1 l vody, pak v prvních minutách deště voda obsahuje např. až 4000 nanogramů běžně používaného pesticidu 2,4 - dinitrofenol (S.Müller, Švýcarský federální ústav životního prostředí, Dübendorf).
Dešťová voda by se měla sbírat do černých nádrží, které je nutné několikrát do roku důkladně vyčistit. Není dobré používat chlór, koním pak voda nechutná.
Loni ji firma Texas Rain prodávala na 180 různých míst. Letos už jich je skoro 300. "I kdyby bylo takové sucho, dost vody nám zbývalo. Na provoz toho potřebujeme opravdu málo," řekl majitel firmy Texas Rain David Schraub.
Střecha, na které se voda sbírá, je velká asi jako třetina fotbalového hřiště. Odtud pak putuje do jednoho z jedenácti kontejnerů, v nichž může být přes 500 tisíc litrů.
Díky tomuto systému stačí, aby na střechu napršelo jen 2,5 centimetru srážek a společnost má k dispozici přes 45 tisíc litrů vody. "Je to dobrý způsob, když chcete třeba přestat pít sladké limonády. Dáte si jen trochu téhle vody a už na ně zkrátka nemáte chuť," podotkla Ariell Schraubová.
Balená dešťová voda přitom není levnou záležitostí - tři deci té nejslavnější - tasmánské - stojí jedenáct dolarů. Řadí se tak mezi deset nejdražších vod světa.
Wolfgang Friedrichs, 63letý lékárník a chovatel tinkerů, využívá k napájední koní dešťovou vodu. Jsou ve venkovním ustájení, kde není přívod vody. V létě pijí z potoka a v zimě dešťovou vodu ze střech stájí, která se shromažďuje v nádrži na 10 000 litrů a odtud ponorným čerpadlem do menších plastových nádrží. Tím, že je voda v pohybu, zůstává čerstvá. Samozřejmě je nutné udržovat střechy čisté a nádrž 1x měsíčne vyčistit vapkou.Také používá filtr - cedník, aby se do nádrže nedostaly nečistoty nebo malá zvířata. Řasy nejsou problém - nádrž je v zemi.
Na využívání dešťové vody v jezdeckých areálech i jiných podnicích a domácnostech existují různé speciální technologie. Ptala jsem se také u odborníků ze stavebnictví, jak zajistit, aby se voda sbírala až po určité době po začátku deště kvůli znečištění a prý není problém toto technicky zajistit. Pokud byste s e do toho chtěli pustit, je dobré najít si šikovného stavaře.
Zatímco v zahraničí jsou jezdecké areály už dávno vybaveny na využívání dešťové vody, u nás se to ještě běžně nevidí. Nicméně i čeští úředníci procitli a připravuje se dotační program na využívání dešťové vody. Velkokapacitní nádrže totiž nejsou nijak levné.
Pro představu, jak vše funguje, se můžete podívat např. na tuhle prezentaci.