Hošťka 13.6. a "déjà vu" letošní sezóny

21.06.2020

Po dalším uvolnění opatření proti šíření Covid 19 vzali vytrvalci Ježkův Mlýn v Hošťce ztečí a 83 dvojic zaplnilo startovní listiny 5 soutěží od hobby ZM po ST. Není divu, trať zdejších závodů je příjemná, stejně tak zázemí a organizace. Do Hošťky se prostě jezdí.

Soutěž ST - CEN 100 km

Marina Novotná - AJRADAH AQ/foto Lucie Bakulová

Do nejvyšší soutěže st. ST - CEN 100 km (trať 40, 20, 20, 20) odstartovalo 5 dvojic. Nejzkušenějším koněm byla klisna KARISA (10.místo na MS mladých koní Brusel 2017) s Petrem Jadlovským. Přesto v posledním kole, kdy znatelně zrychlili, neohrozili vítězství Mariny Novotné s AJRADAH AQ. 9letá Klisna Ajradah AQ měla také nejkratší recovery time a v posledním kole mohla jet na pohodu rychlostí přes 12 km/h.

Petr Jadlovský - KARISA/foto Lucie Bakulová

Plnokrevná arabská klisna z chovu Mariny Novotné (Shaikh El Sherif x Orient Queen po Alidaar hnědka, nar. 2011, čistě egyptská, asilní klisna rod. Dahman Shahwan, 1.místo v kat. ročních klisen, Praha 2012, 3.místo v kat. ročních klisen, Egyptian Europe Cup, Frankfurt 2012 - zdroj -https://www.aqarabians.wz.cz/klisny1.htm) startuje letos 4. sezónu. Loni dokončila v Hošťce svých prvních 100 km na 3. místě, v Borotíně na 84 km zvítězila a získala Cenu kondice. Na prvních dvou místech tedy chovatelé se svými odchovy.

Na 3. místě dojel Ladislav Smudek s IBELIN IBN RASIM. První tři kola se držel s vedoucími koňmi, v posledním kole zpomalil a dojel e ztrátou necelé čtvrt hodiny.

Soutěž S - CEN 80 km

17 koní v soutěži S - CEN 80 km (40, 20, 20 km) bylo příslibem zajímavého průběhu. Druhé vítězství v řadě si letos nadělila Kristýna Sittová - FIERY DIAMOND (rozhovor s jezdkyní v minulé zprávě).

Nebylo to laciné vítězství, na paty jim šlapala mistrovská dvojice z roku 2018 Michaela Jakešová - PRETORIA SYMPHONIE. Ani třetí v pořadí - Lucie Krejčová v sedle LAMIA 1, nebyla snadným soupeřem. Soutěž dokončilo 15 koní, pole úspěšných uzavřela Veronika Myslivečková, stále věrná fjordským koním, s FELSKIN.

Veronika Myslivečková - FELSKIN/foto Lucie Bakulová
18-Kristýna Sittová - FIERY DIAMOND, 12-Michaela Jakešová - PRETORIA SYMPHONIE/foto Lucie Bakulová

Soutěž L - CEN 60 km

Jméno Sitta je takové déjà vu  letošní sezóny - jen v Hošťce oproti Dlouhomilovu o stupeň obtížnosti výše. Soutěž L - CEN 60 km vyhrál Jiří Sitta s CHIARA 1, ovšem s náskokem pouhých dvou vteřin před Ing. Ivanou Frolkovou - AKIRA 1.

Jiří Sitta- CHIARA 1, Ivana Frolková - AKIRA1- /foto Lucie Bakulová

Dlužno dodat, že závěrečné asi dva kilometry do toho obě dvojice šláply naplno. Během prvního 40 km kola měly klisny malý oddech, než jezdkyně nakojila.

Eliška Suchomelová - HAGEN 2

Rovnocennou soupeřkou prvních dvou byla Eliška Suchomelová na HAGEN 2. Z 18 dvojic dokončilo 11. V L startovala také slovenská jezdkyně Dominika Kleinová - EASYBOY DES BLEUETS (Ofik la Majorie / Persik... Arax). Kleinová je zkušená jezdkyně na mezinárodních tratích, v roce 2018 dovedla mladého koně VICTUS 5 v Šamoríně na 5.místo v MS mladých koní.

Z - CEN 40 km

podle očekávání nejobsazenější soutěž, si nejlépe vychutnal vždy svěží KEWIN SWEET (po Mersuch I-CZ) s Karolínou Foltýnovou, rychlostí 17,743 km/h (2.kolo 19,256 km/h). V Hošťce nevyhrál poprvé, loni tu jednou vyhrál a jednou byl druhý.

Karolína Foltýnová - KEWIN SWEET/foto Lucie Bakulová
Nikola Mužíková - MILERYT/foto Lucie Bakulová

Druhé místo Šárka Prouzová - VIC S a třetí Nikola Mužíková s 13letým anglickým plnokrevníkem MILERYT. Vic S už je usazený i v 80 km soutěžích, naopak MILERYT se svou jezdkyní slavili premiéru v oficiálních soutěžích.

Šárka Prouzová - VIC S/foto Lucie Bakulová

Jezdkyně roku 2019, Táňa Terberová, jela v Z soutěži 6letého nováčka WEPWAWET. Na jeho kariéru jsem zvědavá, protože jeho matkou je klisna Wellfare, která patřila k nejúspěšnějším koním české vytrvalosti. Pár slov mi o ní poslala MUDr. Markéta Terberová (pod fotkou):

Táňa Terberová - WEPWAWET/foto Lucie Bakulová

Wellfare je arabská klisna polské a ruské krve. Narodila se 31.1.1997 v Německu, odkud byla odkoupena do Polska. Zde dala své první hříbě a začala svou vytrvalostní kariéru. V 10 letech se dostala do stáje Likoli. Po několika neúspěšných startech v zahraničí jsme se spojili s MVDr. Žežulkovou, která doporučila speciální podkování. Wella se mnou vybojovala tři tituly juniorského mistra a jeden titul vícemistra republiky. Byla jí několikrát udělena Cena kondice. V roce 2008 jako jediný český kůň dokončila velice těžkou trať mistrovství Evropy ve Španělsku. Po skončení závodní kariéry nám Wellunka dala tři hřebečky - Willyho Wonku (po Modemovi), Wepwaweta (po Kertchakovi) a Watanaye (po Dahomanovi X-2). Zatímco Well si užívá zaslouženého důchodu, její dva starší syny na vytrvalostní scénu teprve uvádíme.

Hobby ZM

Stačí, když si zaplatíte členství v ČJF, 100 Kč nikoho nezruinuje - a můžete vyrazit do vytrvalostních soutěží. Vlastní zkušenosti pak obohatíte náhledem na jezdce na mnohem delších tratích. Dvacetikilometrové hobíky jsou tradičně hojně obsazené a podhoubí vytrvalosti se tak pěkně rozrůstá - a samozřejmě je to také podmínka vstupu do vytrvalosti a složení vytrvalostní licence jezdce.

Ze 17 účastníků hobby ZM startovalo:

•  12 jezdců bez licence,
  • dvě jezdkyně si splnili všeobecnou ZZVJ loni na podzim a
  • tři jezdci mají ZZVJ a věnují se i klasickým disciplínám, Jiří Kricnar je aktivním parkurovým jezdcem (262 startů) na úrovni S**.
  •  Většina koní v hobby ZM také nebyla typicky vytrvaleckých plemen, jak tomu bývá ve vyšších soutěžích - 8 ČT,
  • 3x typ pony,
  • 1x anglický plnokrevník,
  • 1x arabský plnokrevník a ¨
  • 2x Shagya arab,
  • 1x hafling,
  • 1 kůň v arabském typu (dle údajů z databáze ČJF).

Pěkné je, že všichni koně soutěž dokončili, což zdaleka nebývá pravidlem. Nejrychlejší vstup do veterinární kontroly při dodržení rychlostních parametrů předvedla dvojice Karolína Synková - BAMBI 1 (1,24), jen o 20 vteřin pomaleji předal kartičku Jaroslav Šimek s anglickým plnokrevníkem VESELÝ MYŠÁK (1,44) a dvě minutky na třetí místo stačily Amálii Kricnarové s klisnou haflinga NASTĚNKA Z ZEUNERLOCH.

Karolína Synková - BAMBI 1/foto Lucie Bakulová
Jaroslav Šimek - VESELÝ MYŠÁK/foto Lucie Bakulová
Amálie Kricnarová - NASTĚNKA Z ZAUNERLOCHU

Vytrvalostní závody v Hošťce patří ke stálicím kalendáře závodů už od roku 2011 - počtěte si v první "hošťkovské" Vlaďky Šebkové: