Memoriál Petra Hladiše

23.05.2020
Kristýna Sittová - FIERY DIAMOND

Letošní závody v Dlouhomilově byly svým způsobem výjimečné. Jednak to byly to první po-covidové závody u nás a zadruhé - konaly se jako Memoriál Petra Hladiše, vytrvalce, kamaráda, který loni nečekaně odešel, jehož si všichni vážili a  měli ho rádi. Sám dosáhl ve vytrvalosti vysoko jak na národních, tak na mezinárodních tratích.

Třetí výjimečnost se objevila až na výsledkových listinách. Soutěž "L" vyhrála Kristýna Sittová - Fiery Diamond a "Z" Jiří Sitta - Chiara 2. Na trať hodně napršelo, přesto byla korektní, i když hodně náročná.

Celkem startovalo v memoriálu 31 dvojic, což byl počet i s jistou rezervou dovolující nepřekročit 100 účastníků akce.

ZM

Eliška Řeháková - POETA K

Na nejkratší trati 20 km si nejlépe vedly zástupkyně stáje Kyselý - Zvítězila Petra Baborová na koni DEZIR 2 po Kyros. Dvojice tak efektivně navázala na loňské 2. místo v ZM v Kolesách. Druhé místo patří Elišce Řehákové s nováčkem POETA K (Mersuch- Poesia) z chovu Kyselých. Klisna Poesia s Katkou Kyselou dosáhla výkonnosti CEI3* 160 km.

Na třetím místě vystřídala Stáj Kyselý Martina Trendlová na HUCK za Jezdeckého klubu ladies.

Dvě zmíněné stáje měly v ZM 20 km nejvíce koní a všichni úspěšně dokončili. Časy vstupu do veterinární kontroly byly od prvního místa 3:40, 4:24, 9:20 a u dalších 12 koní tyto časy stoupaly až 20 minutám. Těžký terén a nepříznivé počasí si vyžádaly od mladých koní hodně sil, ale nároky zvládlo 12 koní z 18.

Z

Neméně zajímavá byla soutěž  na trati 40 km se startovním polem čítajícím 10 dvojic. Zvítězila zkušená CHIARA 2 s Jiřím Sittou v čase 2:56:11 (13,622 km/h), kteří trať v Dlouhomilově  absolvovali potřetí a poprvé ji pokořili. O vteřinu za nimi Ing.Ivana Frolková na neméně zkušené AKIRA I. Klisna v Dlouhomilově loni absolvovala svůj jediný a úspěšný start v 60 km toho roku. Jen s minutovou ztrátou dojela na třetím místě Sabina Svobodová na ASMINA AL TRESCOL. Tato klisna má na svém kontě titul vicemistryně ČR Andrey Kopecké z roku 2015. Soutěž Z dokončili všichni jezdci - vlastně 1 jezdec a 9 jezdkyň.

L

Tři dvojice vyrazily vstříc dešti, blátu a 60 kilometrům. Kristýna Sittová s FIERY DIAMOND alias Píďa zvítězila s půl hodinovým náskokem v čase 4:33:49.

S jakými plány jste vyrazily na první závody letošní sezóny?

Mojí parťačkou byla jako obvykle klisna Fiery Diamond alias "Píďa". Ta se již mnoho měsíců těšila, ze vyběhne na dlouhou trať (což mi dávala v tréninku jasně najevo). Jakmile bylo povoleno startovat na závodech v Dlouhomilově, bylo jasné, že poběžíme. A že poběžíme, co nejdál to půjde. Čím delší trať, tím větší šance, že si alespoň část závodu budu moci užít.

Jaká byla trať? Bylo to vzhledem k počasí hodně náročné?

Již z předchozích ročníků víme, že místní tratě kladou vysoké nároky na fyzickou připravenost koní. Naštěstí máme možnost trénovat v obdobných podmínkách, takže nás ani naše koně její náročnost nezaskočila. Specifikum letošního ročníku však byl stav trati. Od rána pršelo a terén byl ještě o dost náročnější. Nešlo jen o převýšení. Promáčený podklad v kombinaci s prudkými zatáčkami, svažitými, bahnitými kopci a různými terénními nástrahami kladl obrovský důraz na ovladatelnost koně, jeho schopnost poradit si s různými situacemi a ochotu bezpečně se nechat provést tratí. To poslední Píďa v prvních kolech úplně nesplňuje.

Věřila jsi, že máte na vítězství?

Ráda bych řekla, ze naše cesta k vítězství byla bezproblémová, ale nebyla. První problém se odhalil těsně před startem. Zapomněla jsem podbřišák. Ten se vyřešil protočením výbavy uvnitř týmu. Na trati šlapala Píďa tak jako vždy. Rychle. Vždy si běžíme své tempo, ideálně samy. A tak to bylo i tentokrát. Nevěděla jsem, jestli vyhrajeme, ale věděla jsem, že máme na to trať úspěšně projít ve svižném tempu. A tak se také stalo. V cíli jsme měli náskok na další dvojici téměř půl hodiny. Chtěla bych velmi poděkovat celému týmu, bez kterého bych tentokrát ani nevystartovala.

Jak bys popsala organizaci a atmosféru závodů?

Velké díky patří organizátorům, kteří připravili velmi těžkou trať, díky čemuž jsme jeli skutečně férový terénní závod a ne pouze dlouhý dostih. Trať byla skvěle značena a atmosféra závodu byla přátelská tak, jak to má v této disciplině vypadat. V těchto závodech totiž nepředpokládáme soupeře, ale sami sebe. Takže děkuji hlavně Tobě, Piďo, že jsi mi byla parťákem i na této trati a ze i přes všechny dohady, co jsme spolu měly, jsi mě v pořádku donesla do cíle!

Soutěž L dokončili všichni a vzhledem k počasí, které si pohrálo s terénem, nelze než s respektem hodnotit i druhé místo Romany Glacové na SANTINI 1 a třetí místo Petry Šindelářové s TIMM.

Cena 4horse

Cenu pro mladé jezdce získala Eliška Řeháková s Poetou K startující za Stáj Kyselý.