Mistrovství České republiky - chlumecká premiéra

23.10.2020
Mistryně ČR ve vytrvalosti 2020 Nikol Vicencová - SARIA
Mistryně ČR ve vytrvalosti 2020 Nikol Vicencová - SARIA
1. Vicemistryně ČR ve vytrvalosti Marina Novotná - Ajradah AQ
1. Vicemistryně ČR ve vytrvalosti Marina Novotná - Ajradah AQ

40 stupňů na slunci a 120 kilometrů prověřily 8. srpna vytrvalost koní a jezdců na Mistrovství České republiky v Hřebčíně Ostrov u Chlumce nad Cidlinou. Účastníci závodů se však vyzbrojili dobře natrénovanými koňmi a k ruce měli obětavé wranglery. Rozhodně nedopadli "jak sedláci u Chlumce" v roc

O mistrovský titul se utkalo 10 jezdců v seniorské kategorii ve velmi vyrovnané konkurenci. Průběh závodu tomu odpovídal, do poslední chvíle jiskřilo napětí a bylo těžké předvídat, jak to dopadne. Junioři o své mistrovství přišli - na startovní listině se nakonec sešla jen dvě jména, a to je málo. Přesto se na startu rámcových soutěží objevilo juniorů dost na to, aby bylo zřejmé, kteří zrovna disponují takovými koňmi a v takové kondici, že jsou na pomyslném pódiu šampionátu. Papírové mistrovství však konat nelze, snad se příští rok zadaří.

V sobotu 8. srpna krátce po půl třetí odpoledne bylo rozhodnuto - mistryní České republiky ve vytrvalosti v kategorii seniorů se stala Nikol Vicencová na klisně Saria, první vicemistryní Marina Novotná s klisnou Ajradah AQ a druhou vicemistryní Lucie Škábová na Budvar.

O tituly se rozhodovalo na trati 120 km dlouhé (etapy 40, 30, 30, 20 km) v rovinaté krajině kolem Hřebčína Ostrov u Chlumce nad Cidlinou. Poloha závodů, zázemí i krajina slibovaly atraktivní pořadatelský počin. Na jezdce čekala rovinatá trať, i když místy tvrdá, ale férová.

Největším soupeřem pro všechny jezdce všech soutěží bylo vedro. Vytrvalostní koně jsou zvyklí podávat výkony i v extrémních podmínkách, horší je, pokud se jedná o skokový výkyv počasí, jako tomu bylo tento víkend, kdy po deštivých dnech udeřily rovnou tropy. Navíc ani nefoukalo, v poledních hodinách se v lese nehnul lístek, svou letní symfonií drnčely cikády a na polních cestách se vzduch nad zemí chvěl. O to více práce s chlazením měli wrangleři na crew pointech a před veterinárními kontrolami. Přesto péče o koně v chladicí zóně nepůsobila nějak dramaticky a časy vstupu do kontrol se v mistrovské soutěži nijak nevymykaly. Zjevně byli koně dobře nachystaní.

Start MČR a současně CEI2* 120 km byl posunut o půl hodiny na půl 6, což jezdci kvitovali s povděkem a jak se někteří vyjádřili, sami by čas startu ještě klidně o půl hodiny posunuli.

S plameny rozbřesku odstartoval de fakto závod s vedrem - ujet mu co nejrychleji, než udeří s plnou silou kolem poledne. V první, 40 km dlouhé, etapě se hodně cválalo a od začátku se ustálila čelní skupina 5 jezdců - Marina Novotná, Lucie Škábová, Lucie Krejčová, Nikol Vicencová a Petr Jadlovský. V tomto pořadí, ač lot často vedla v prvním kole Vincencová se Sariou, přijeli jezdci do cíle prvního kola a ani vstupy do veterinární kontroly skupinu příliš neroztrhaly. Nejrychlejší vstup měla Ajradah AQ a tento statut si držela po celý závod. Metabolické problémy vyřadily z pokračování v závodě Pavlínu Partlovou se Shagya 26.

První kolo se jelo na 20km okruhu, který se jel 2x, následovalo mnohem obtížnější 30km kolo, kde navíc byly větší mezery mezi chlazením. Zatímco v prvním kole se ujíždělo vedru rychlostí 17,5 km/h (a čistá rychlost tedy o něco vyšší) a to většinou ve cvalu, druhé kolo se očekávalo pomalejší, ale skutečnost byla jiná - někteří koně ještě trochu zrychlili - Ajradah, Lamia i Budvar. Po druhém kole odstupuje Petr Jadlovský, obhájce loňského titulu s Bint Akkra (a mnoha předešlých).

Obtížnou, 30 km dlouhou etapu měli jezdci a koně za sebou a čekalo je repete, které Lucie Škábová před startem suše okomentovala slovy "tak ještě tuhle třicítku a pak už to možná přežijeme...". Budvar však příjemně překvapil, i když pro Lucii Škábovou byl jeho start něco jako "neočekávaná cesta". Měla nachystaného jiného koně, který se však zranil, ale Budvar jako náhradník zvládl trať nad očekávání.

I přes stoupající teplotu a přibývající kilometry koně čelní skupiny vypadají na trati stále velmi dobře. Kompaktní čelní čtyřka dojíždí druhý třicetikilometrový okruh prakticky společně a i když se v cíli chladí trochu déle, koně jsou v pořádku a vyráží do posledního 20kilometrového kola ve cvalu.

A jako vždy se v posledním kole bojuje o titul, zvláště pokud jsou soupeři vyrovnaní. V čele je Marina Novotná, kterou stíhá Vicencová. Klisny na to zjevně mají, Saria jede naplno (přes 22 km/h), Ajradah na 108. kilometru míjí a cválá do cíle jako první. Se ztrátou pouhé tři minuty dojíždí Ajradah, a po dalších pěti minutách Budvar.

O tom, zda pořadí zůstane, rozhoduje veterinární kontrola, v tom je vytrvalost poněkud zrádná a současně fér. Nejrychleji projde kontrolou jako obvykle Ajradah, se Sariou to trvá chvilku déle, jistota je jistota, ale klisna je v pořádku a následuje tradiční koupel čerstvé mistryně České republiky. Na čtvrtém místě dojíždí Lucie Krejčová s Lamia 1. Ve výhni tropického dne je každé úspěšné dokončení ohromný výkon nejen od koní - ale i od jezdců (lékaři zasahovali v rámcových soutěžích jen jednou, šlo jen o dehydrataci). Na pátém místě s hodinovou ztrátou mistrovskou soutěž dokončí Barbora Koderová s Agile Joe, po dalších 12 minutách následuje Denisa Kučerová s Wictoria Elis. Ladislav Smudek v posledních dvou kolech zpomalil, koneckonců neměl důvod riskovat, zvýšil ztrátu o tři čtvrtě hodiny a obsadil 7. místo. O deset minut později dorazil poslední úspěšný kůň startovního pole, fjordský kůň Felskin s Veronikou Myslivečkovou, a získali tak další umístění na národním šampionátu. Všichni si zaslouží za své výkony respekt.

Myslivečková už celé roky dokazuje, že nemusíte mít araba, abyste dokázali pokořit 100 km i delší vzdálenosti, umístit se na národním šampionátu i na mezinárodních závodech nebo získat ceny kondice. Ve středních vzdálenostech to fjordu Felskinovi i pěkně utíká (v L přes 18 km/h). Občas se sice trochu zamyslí, zda se mu do dalšího kola chce, ale jen výjimečně nedokončí.

16 hrdinů mistrovství

  1. Nikol Vicencová (JK Ladies) - Saria, 10letá klisna shagya arab - a získala hlavní cenu - sedlo od Jiřího Jirsy na míru; prům. rychlost 17,595 (posl. kolo 22 km/h)
  2. Marina Novotná (JK Wood-Service Team) - Ajradah AQ - arabský plnokrevník (9 let) z chovu Al Qurquf Arabians Mariny Novotné (letos vítězka CEN 100 km v Hošťce, mistrovská soutěž byla její první stodvacítka (prům rychlost 17,435 km/h)
  3. Lucie Škábová (JK Natural) - Budvar - 9 let, shagya arab, chov Petr Hájek Pohorská Ves (17,156 km/h)
  4. Lucie Krejčová (JK Natural) - Lamia 1 - 16 let, shagya arab, chov Bohumil Ječmínek Ústí nad Labem (16,558 km/h)
  5. Bára Koderová (JS Concordia) - Agile Joe - podílový arab (14,684 km/h)
  6. Denisa Kučerová (JK Equis) - Wictoria Elis - 9letá klisna, v roce 2016 si splnila mateřské povinnosti a od roku 2018 je na tratích vytrvalosti (14,339 km/h)
  7. Ladislav Smudek (JK Wood-Service Team) - Ibelin Ibn Rasim (13,159 km/h)
  8. Veronika Myslivečková (JK Dálkoplaz) - Felskin - fjordský kůň (12,958 km/h)


Foto Lucie Bakulová

 

2. Vicemistryně ČR ve vytrvalosti Lucie Škábová - Budvar
2. Vicemistryně ČR ve vytrvalosti Lucie Škábová - Budvar

Souběžně s MČR se jela mezinárodní soutěž CEI2* 120 km, kde se umístění posunulo, protože Marina Novotná se zúčastnila jen mistrovství. Za vítěznou Nikol Vincencovou si druhé místo ze dvou hvězd připsal Budvar s Lucií Škábovou, Lamia 1 s Lucií Krejčovou třetí místo, čtvrté Agile Joe s Bárou Koderovou a páté místo patří jedinému zahraničnímu účastníkovi této soutěže, Krzysztofu Wojtecki s 9letým koněm Agis. Pole úspěšných v CEI2* uzavřela Lucie Sedláková s Latif Ghazal.

Cenu kondice v CEI2* získala Saria. V mistrovství se Cena kondice neudělovala, což je škoda, protože startovní pole bylo přece jen jiné a zrovna Ajradah byla, aspoň co do recovery time, žhavou kandidátkou. Mít ve výkonnosti BC má pro každého vytrvalce přidanou hodnotu, zvláště na mistrovství republiky.

CEI* 100 km (podle nových pravidel 1* začíná na 100 km, nikoliv na 80 km, jako do loňska) měla jen dva soutěžící, zvítězila německá ostřílená jezdkyně Belinda Hitzler na Sharifa, s 12minutovou ztrátou ji následoval Jiří Bláha s Haramem. Česká dvojice první dvě 30kilometrová kola vedla, mírnou ztrátu nabrali v posledním kole.

Juniorskou soutěž CEI* 100 km zvládla nejrychleji (16,335 km/h) Kristýna Sittová s Fiery Diamond (po PVA Baahir z m. Fiery Rose, podílové arabky, která soutěží ve working equitation). Letošní kariéra této dvojice je vskutku vítězné tažení, protože ze čtyř letošních startů je to jejich čtvrté vítězství - takže s nadsázkou výzva pro juniory na zbytek sezóny - kdo porazí Sittovou s Fiery Diamond.

Na druhém místě dokončila Barbora Kroupová v sedle Madonny 1 (16,333 km/h). Tato klisna se narodila v roce 2013 a v témže roce její otec Modem 29 zvítězil na mistrovství republiky se Silvií Lorenzovou. Modem 29 byl oporou stáje JK Habrovany, dosáhl výkonnosti CEI3* 160 km a nelze v této souvislosti nevzpomenout na významného promotora vytrvalosti u nás, Petera Reichmanna. Jistě by ho potěšilo, že Cenu kondice v juniorské CEIYJ*100 km získala právě Madonna 1.

I rámcové soutěže Hobby ZM 20 km, Z 40 km, L 60 km, S 80 km a ST 100 km přilákaly slušnou účast.

V CEN 100 km startovalo 5 koní, dokončili tři. Zvítězila Helena Smirnovová - Seraf (15,688 km/h) před Petrou Kokořovou - Safiyah.

V CEN 80 km se upřímně radovala z vítězství Táňa Terberová. Pro Shamalee (OR 1/1 po Haress Al Dar) to byla první osmdesátka. S tříminutovým zpožděním na druhém místě dojela Eliška Suchomelová s Hagenem a na třetím Nikola Nováková - Shanti CZ-SH-A-452. Al Galard s Gabrielou Turkovou dokončil na čtvrtém místě.

Soutěž L - CEN 60 km se jela celkem svižně a všichni jezdci dokončili, na pódiu v pořadí Adéla Juhászová - Lady Eliabeth, Kateřina Kučerová - Aznavu a Kateřina Prouzová - Myška 2.

V Z - CEN 40 km startovalo 11 dvojic, 8 dokončilo. Zvítězila Nikola Mužíková s Nadinkou před Anetou Wondrákovou na Amore Mio, třetí místo obsadila Věra Mynářová s Maximus Tee Chex.

Nejobsazenější soutěží byla ZM 20 km s 22 startujícími, což je potěšitelné, protože z těchto soutěží roste základna. Rychlost v ZM je druhořadá, rozhodující je čas vstupu do veterinární kontroly a nepřekročení maximální rychlosti - tedy žádný dostih, i když by si anglický plnokrevník Veselý Myšák jistě dal říct. Tak jako tak zvítězil s jezdkyní Ivanou Elgnerovou, do veteriny vstoupili 1 minutu 46 vteřin pro projetí cílem. Druhé místo brala Šárka Lazebníková - Cario a třetí místo Vanda Herzigová - Wild William.

V této soutěži byla také udělena Cena 4Horse pro nejmladšího jezdce - získala ji Vanda Herzigová. Cenou 4Horse podporuje mladé jezdce majitelka firmy Jitka Schovánková už několik let.

Přestože se jezdilo celkem rychle, a nejrychleji v mistrovské soutěži a CEI2*120 km, koně byli odpovědně nachystaní a vedení v závodě, takže obavy z dopadů horka se nenaplnily. Pouze jeden kůň byl ošetřen, nešlo však o závažný stav. Pořadatelská premiéra vytrvalosti byla jistě náročná, ale drobné nedostatky byly vyřešeny. Především musela být operativně změněna trať kvůli probíhající svatbě a byly problémy s vodou, což samozřejmě jezdce a jejich týmy vyděsí, ale v sobotu už vše šlapalo a voda nechyběla. V každém případě poloha, krajina i velkorysé zázemí včetně pozemků rodiny Kinských by mohly být příslibem atraktivní vytrvalostní destinace, i když je to rovinatá a členitostí nijak obtížná trať. A milovníci historie si mohou odskočit na prohlídku města, koneckonců vytrvalci si všude doslova osahají rodnou hroudu mnoha generací a zájem o historii nejen tohoto místa není mimo mísu.

Chlumec nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji býval v minulosti panstvím Pernštejnů, rodu, jenž tu po sobě zanechal spoustu památek a velkolepých staveb. Například se zasloužili o razantní přestavbu místního renesančního zámku, jenž byl však ve 20. století zbourán a na jeho místě je nyní pouze zřícenina. Co se týče zachovalejších památek, lze tu navštívit ku příkladu kostel svaté Voršily, údajnou dominantu města a nejpokročilejší z řady pernštejnských kostelů. Za zmínku stojí i Loreta, vrcholně barokní areál s původními zahradami, nebo i kostel Nejsvětější trojice. Najdete zde také jeden z nejvýznamnějších barokních zámků v Česku - Karlovu korunu. V prostorách zámku probíhá expozice seznamující s dějinami rodu Kinských a chovem jejich koní.

O průběh závodů se starali tito funkcionáři a veterináři:

Pořadatel: TH Equiclub

  • Hlavní rozhodčí: Malgorzata Kram, POL (FEI3*)
  • Sbor rozhodčích: Ing. Kristýna Miřátská, Ph.D.(A0704), Lucia Starovecká, SVK (FEI 3*), Antonín Terber (E0882)
  • Předseda veterinární komise: MVDr. Zuzana Žežulková (FEI3*)
  • Sbor veterinární komise: MVDr. Petr Jahn (FEI 4*), MVDr. Mojmír Dvořák (FEI4*), Dr. Andrzej Bereznowski, POL (FEI4*)
  • Technický delegát: Vladimír Pažitný, SVK (FEI 3*)
  • Autor tratě: Lucie Škábová (E1355)
  • Komisař: Dianne Luke, GBR (FEI 3*)
  • Zpracovatel výsledků: Antonín Terber (E0882)
  • Lékařská služba: Non Stop Medic
  • Veterinární služba: Dr. Sasho Sabev, Mag. Med. Vet. Ines Králová, tel: 724 338 570
  • Podkovář: Tereza Kučerová
  • Časoměřiči: Lucie Žeková, Pavlína Žeková, Stanislava Škábová, Tomáš Krucký, Aneta Krejčová, Jonáš Krejča

Sponzoři a podporovatelé: Hrabě Kinský, PROVET TRADE s.r.o, Jiří Strejček (GS), Jiří Jirsa, Kamír, Esa, Prom Production, JK Semiramis a další

Odkazy na pěkné fotografie:

Lucie Bakulové:

  • https://www.facebook.com/lucka.bakulova/media_set?set=a.1645870052237562&type=3
  • https://www.facebook.com/lucka.bakulova/media_set?set=a.1646238552200712&type=3
i-endurance
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky