28.02.2019

Tevis Cup 2017 - vytrvalost, dlouhověkost a fair-play

08.08.2017 13:19

Nezdolný Auli Farwa

• Úderem desáté hodiny večerní procválala 6.srpna cílovou čáru Tennessee Lane se 17 valachem AULI FARWA - "Far" (foto). Far tak úspěšně absolvoval 74. ze 74 absolvovaných závodů, po osmé Tevis Cup dokončil a podruhé ho vyhrál. Tennessee se malinko zdržela před Courage Rock, kde rozsypala popel Kevina Meyerse...

I ride for Kevin Myers - IRKM, to si nechali loni mnozí jezdci napsat pod své startovní číslo, když Kevin zemřel a jeho životní partner a majitel Auli Farwa, Rusty Toth, startoval poprvé bez něho.

• O 12 minut později dorazil do cíle MONK s Lindsay Fisher, další jméno, které není náhodné a nese svůj příběh - viz. z mého článku o TC v roce 2015, kdy byl Monk osmý, loni skončil na 5. místě, letos druhý... příští rok mu stačí zlepšení o jedno místo. Monk dostal po zranění druhou šanci:

Umístěnim v top ten jubilejního Tevis Cupu slaví MONK významný comeback. V průběhu kvalifikace na mistrovství světa ve vytrvalosti v Anglii roku 2012 dosáhl rekordu na 160 km časem 6:54 v závodě Patriot´s Day Ride v Lake Almanor v červnu 2011. Na jaře v roce 2012 si při závodě v Texasu přivodil těžké poškození závěsného aparátu levé spěnky. Následovala léčba plazmaterapií (PRP - platele-rich-plasma), kmenovými buňkami, a dlouhodobá rehabilitace. Po třech letech, tedy letos, Monk startuje se svou stálou jezdkyní Lindsay Graham v soutěžích 35 mil (56 km) a 50 mil (80km) a dále s matkou Lindsey - Susan dalších 25 mil. Monka vždy trénoval jeho majitel Chris Martin. Právě on měl velký sen, aby jeho kůň startoval na světových jezdeckých hrách. Koupil drahého mladého koně, ale ten ho zklamal. Začal se mezitím věnovat Monkovi, který měl být spíše druhořadou akvizicí. Brzy se ukázalo, že je v něm víc... na Světové jezdecké hry v Kentucky se kvalifikoval, ale závod nedokončil.

• Na třetí pozici dosáhl zkušený mezinárodní jezdec Jeremy Reynolds na teprve 7leté klisně TREASURED MOMENTS a navíc získali Haggin´s Cup, Cenu kondice. Druhá polovina manželské dvojice Heather tentokrát nedokončila.

Klisna Treasured Moments má za sebou 840 vytrvalostních kilometrů, dosáhla výkonnosti 2*, 7x skončila v první desítce a loni v lednu se jí narodilo hříbě po TH Richie.

• 4.místo patří loňské vítězné dvojici Karen Donley - ROYAL PATRON, pro Karen to byl sedmý TC, pro klisnu šestý a současně další závod ve více než 2tisí mílové řadě úspěšně dokončených soutěží. Klisna má stejného děda z otovy strany jako Auli Farwa - WIKING představující linii koní velice úspěšných na dostihové dráze, reprezentuje rovněž vynikající dostihovou rodinu ze strany matky WILMA.
  • 5. a 6. místo už patří klanu Blakeleyových - Wash a Gabriela dojeli současně. Wash jel RA ARES BEY a jeho žena sedlala LLC PYROS CHOICE.
  • Na 7. místě dojela Alison Farrin - SHALIMAR YUKON.
  • O 8. a 9. Místo se dělily dvě veterinární lékařky - Melissa Ribley EVER READY a Claire Godwin - SERENE ZELIZA.
  • Top ten uzavřela Diane Stevens - BANDEREZ LC7.

Věk koní v první desítce: 17, 15, 7, 15, 8, 8, 12, 7, 14, 15 let

Startovalo 174 koní, dokončilo 92 a 50 koní dorazilo do cíle v poslední hodině časového limitu (24 hodin). Trať byla letos vzhledem k mimořádné sněhové nadílce pozměněna a v podstatě ztížena - pořadatelé přesunuli start a část trasy vedla přes Danton Kanyon, kde lesy zničily před 15 lety požáry.

Prezident nadace Western States Trail Foundation Tony Benedette dojel na 19. místě (loni 9.)

Mimo arabských koní

Kromě arabských koní úspěšně TC dokončily dvě muly - 16 letý RAPTOR (jezdec Frank Smith, 41. místo) a HONDO (foto) - jezdec Brian Reome. Reome dojel na 90. místě - zdržel se na trati záchranou druhých, když zastavil, přivázal svého mula a pomohl nejprve dostat koně z římsy, kam sklouzl při výjezdu z mostu Swinging bridge, a pak ještě jednou pomohl dostat do bezpečí v nejskalnatější části kaňonu jezdce, který spadl z koně a nemohl se po strmé stěně dostat nahoru. Pomoc v nouzi stála Reomeho dost času a hrozilo mu vyloučení pro překročení limitu, naštěstí, vzhledem k mimořádným okolnostem, mu management závodů na následující kontrole přidal k limitu půl hodiny.

Uspěli i dva Shagya arabové - PFF NINJA na 43.místě (jezdkyně Shauna Glorioso, rodačka přímo z Ausburnu) a na 16.místě LILYCREEK KONG (Holzer Cameron).

Čtyři mustangové se umístili na 32., 34., 78. a 82.místě, dva TWH (tennesseeský mimochodník) na 69.a 86.místě, pinto/arab na 35.místě.

Tragédie na startu

Start Tevis Cupu poznamenala velmi smutná událost - když zkušený jezdce Dean Moon nasedal na svého Blue (Rocky Mountain Horse), kůń se zapotácel a vzápětí zkolaboval a uhynul. Podle mínění přítomných veterinářů mohlo jít zřejmě o aneurysma, ale jasno bude až po pitvě.

Věk není překážkou

• 71 letá Patricie Chappell letos TC dokončila na 61.místě s DUSTY SUNSHINE ZARIF.
  • Téměř 27letý PL MERCURY s Lisou Bykowski i ve svém úctyhodném věku dokázal překonat trať Tevis Cupu a patří mu místo 74.

PL Merkury (foto TC 2010) do svých 14 let sloužil v pony klubu jako spolehlivý učitel. K majitelce Claire Godwin se dostal ve svých 14 letech, když sháněla koně pro svého syna Dana. Na inzerát pak koupila Merkuryho, malého, bílého valáška. Byl dobře stavěný, s rovnýma nohama a dobrými kopyty, jak dělaný na vytrvalost. V roce 2006 začal startovat ve vytrvalostních soutěžích s Claiřinou dcerou Katie. Dokončil 5 z deseti 80 km soutěží a následující rok převzala otěže Claire a sezóna byla stoprocentně úspěšná, v osmi z deseti soutěží se umístili v první desítce. Byl tak spolehlivý a dobře jezditelný, že ho zapůjčila i dalším jezdcům, pokud jim zrovna chyběl kůň do závodu. V roce 2009 zvládl svůj první Tevis Cup na 44. místě (jezd.Sueann Adams), to mu bylo 18 a měl za sebou teprve tři roky vytrvalostní kariéry. V roce 2010, v sedle s Lisou Bykowski, dojel TC na 6.místě ve věku 19 a půl roku. Jeho kariéra stoupala a do roku 2012 nikdy nebyl vyloučen na kulhání. Claire to přičítala jeho bývalé kariéře v dětském klubu - neměl v nohách v mládí žádné vytrvalostní míle a jeho šlachy a kosti měly čas dozrát. V roce 2015 ho jela v TC Claire a to mu bylo přes 24 let. Pro mnohé jezdce se stal inspirací - proč by se měli koně dávat po 15 letech na odpočinek? Věk je jen číslo. Merkury byl ve svých výkonech velmi konzistentní - karty časů jednotlivých ročníků vykazovaly téměř identické údaje. Ve veterinárních kontrolách se ovšem v klusu příliš nenamáhal a Claire musela vysvětlovat, že je prostě takový. Věděl, co je jeho práce. Ve 24 letech dokončit Tevis Cup je senzace - a Claire prohlásila, že ho nechá běhat, dokud ho to bude bavit. Jen mu dělá menší přestávky mezi sezónami. Běžně se dávají vytrvalci na 3 měsíce přes zimu odpočívat, Claire nechává koně být dva týdny po 80 km a 4 týdny po 160 km. Ovšem pro Mercuryho je podle ní lepší držet ho stále v kondici. A znovu připomínám, že v jeho původu se objevuje 7x jméno Raffles - náhoda?

Peníze chybí i v Tevis Cupu

Na facebookové stránce TC se objevila žádost o finanční podporu. Změny trati si vyžádaly nemalé úsilí a prostředky. Jak je vidět, ani nejstarší a nejslavnější vytrvalostní závod na světě nemá za dveřmi frontu sponzorů. Nicméně doufejme, že si uchová svou jedinečnost a tradiční přezku nenahradí pouhé peníze.