Tryon - rekapitulace

22.11.2018

... zatímco se k Jižní Karolíně valil hurikán 4. kategorie dosahující síly větru kolem 210 km/h a milión lidí se evakuoval, v Tryonu se po úterním zahajovacím ceremoniálu za úsvitu začalo závodit ve vytrvalosti.

Dny před...

Vytrvalost, tak trochu jako v roli nevítané příbuzné, kterou však nelze nepozvat na hostinu, měla své místo na okraji rozlehlého areálu. Jak to "na place" vypadalo pár dní před závodem, barvitě popsal brazilský jezdec Andre Vidiz (velmi zkušený jezdec národního týmu, 18. na WEG Caen s NUMISMAT ENDURANCE): 

Od samého začátku to nevypadalo dobře. Koně, kteří 4.září dorazili na místo, měli za sebou dva lety, 7denní karanténu a 14 hodinovou přepravu po zemi, přesto se nesměli po vyložení projít po trávě a protáhnout si nohy kvůli obavám z piroplasmosy (onemocnění přenášené klíšťaty a event. z koně na koně infikovaným klíštětem. Koně museli být testováni - a asi 40 koním nebylo na WEG kvůli pozitivnímu testu na piroplasmosu dovoleno startovat, údajně se to týkalo i jednoho koně z UAE). Koně šli tedy z trucku rovnou do stájí, kde byla klimatizace nastavená na citelně nižší teplotu. Pracovníci přepečlivě vydezinfikovali nákladní prostor na koně, jako kdyby byl kontaminován ebolou. 

Vidiz ještě stačil vytáhnout z vozu balík sena z obavy, aby ho neposoudili jako nevhodný pro konzumaci. To bylo prozíravé, protože zásoby sena ještě nedorazily a nebylo známo, kdy dorazí. 

Odpovědi "nevíme" jsme se dočkali ještě mnohokrát. Také nebylo připravené ubytování ošetřovatelů, kteří museli zatím na hotel asi 20 minut jízdy od Tryon Centre (TC). Jezdci byli ubytovaní v jiném hotelu asi 25 min jízdy z TC - ale na druhé straně. Sotva se druhý den "grooms" probudili, už měli pode dveřmi lístek, aby se vystěhovali, že ubikace jsou v TC připravené - což, jak se ukázalo, nebyla pravda, ubikace byly k nastěhování připravené až večer 8.září.

Je třeba zmínit, že obyvatelé a dobrovolníci v Tryonu byli nesmírně ochotní, laskaví a přívětiví. Každý se snažil pomoci, někteří i nad rámec svých možností. Byli velice solidární a brali na sebe odpovědnost za problémy, které nezpůsobili.

Koně měli druhý den dovoleno chodit po tréninkové dráze a odpoledne by se mohli vydat na trať, ale nesměli přijít do kontaktu s trávou, jako by to samo o sobě mohlo způsobit celonárodní vypuknutí piroplasmózy v USA. 

6/ 09 - Žádné ubytování a žádné parkování

Když jsme ráno dorazili do centra, překvapilo nás nové pravidlo: automobily už nemohly být zaparkovány u stájí. Neřekli nám, proč bylo toto pravidlo implementováno, ani jak dlouho se muset dodržovat ("Nevíme..."). Přestože máme spoustu věcí, které se mají vykládat, nesmíme si je převézt auty. Museli jsme zaparkovat zhruba 2 km od stájí a všechno přenášet ručně. Nakonec nám pomohl jeden dobrovolník s golfovým vozíkem. 

Předpokládali jsme, že důvodem je urychlení stavebních prací, protože z našeho pohledu nebylo na zahajovací ceremoniál nic připravené. 

7.září žádná změna - jen se přímo před stájí objevil obří jeřáb. 

8.září  - ubytování! 

Konečně máme klíče od ubikací pro ošetřovatele. Prosté, ale funkční. Koním se daří dobře, ale vadí klimatizace nastavená na příliš nízkou teplotu (že by kvůli klíšťatům?) a také to neustálé kličkování mezi stavebními stroji, těžkými traktory atd. Závod se blíží a už jsme vyčerpaní neustálým přenášením věcí po 3km trase mezi auty a stájí. 

9.září opět se řešilo parkování, údajně někdo "zkonfiskoval" krabici, kde byly uloženy parkovací karty. Kde máme parkovat? Jak se dostaneme ke stájím? "Nevíme." Nakonec se to vyřešilo velmi složitou byrokratickou cestou. 

10.září - stěhování

Podle předpovědi počasí by mohl Florence dorazit během pár dní. Vzhledem k tomu, že noční déšť zatopil některé stáje, bylo rozhodnuto přesunout koně do bezpečnějších stájí, odolným proti extrémnímu počasí. Vše proběhlo hladce - vtipné je, jak organizační výbor z množství problémů, kterým čelil, promptně vyřešil právě tenhle jeden, který byl nepředvídatelný a mimo jejich kontrolu - hurikán. 

11.září - veterinární přejímka

Veterinární přejímky proběhly hladce navzdory obvyklému zmatku provázejícím světové šampionáty, kde je velké množství lidí na závodech, které se pořádají jednou (na rozdíl od pravidelně pořádaných soutěží, kde už každý ví, jak to chodí nebo jak by to mělo chodit, např.). V blízkosti koní pořád ještě jezdily traktory a náklaďáky, což jen dokazovalo špatné plánování a do očí bijící ignoraci ze strany organizačního výboru, nicméně v podstatě všechno kolem vstupních veterin fungovalo. Dá se říci, že už jsme si zvykli na změny přicházející v poslední minutě, na nedostatek informací. Na konci dne jsme jen dostali ceduli pro servisní auta a co se týče přísunu ledu, to jsme se měli dozvědět ráno v den závodu. 

Obávali jsme se, že ten závod bude extrémně komplikovaná záležitost, ale nikdo nebyl připravený na to, co skutečně přišlo.

12.září

Dvojí start

Čas startu stanoven na 6:30. Koním bylo dovoleno opustit stáj až v 6:00, přičemž stáje se nacházely 15 minut od startu. Shromáždili jsme se a byli jsme nasměrovaní ke startu -  mostu bez zábradlí, celkem nevhodné místo pro velký lot koní... čekali jsme na start, ale FEI funkcionář byl zjevně zmatený z informací, které mu byly sdělovány vysílačkou. Opět nás vrátil do prostoru vet gate a pak na tréninkovou dráhu -  kde byla brána a startovní čára.

Závod začal. Zjevně nás bylo méně než na veterinárních přejímkách, kterými prošlo 124 koní. Na prvním CP jsme zjistili, že skupina koní je o 40 minut před námi... zjišťujeme, že z nějakého důvodu závod začal na dvou místech v různou dobu. 

Na startu (na tom špatném) byl také známý fyziolog, odborník na klimatické podmínky v souvislosti se zátěží, Dr. David Marlin...

Dr. David Marlin v interview pro www.hors.ly řekl, že chtěl vidět start a byl nasměrován ke dvěma členům sboru rozhodčích a lidem z organizačního výboru, kteří tam jeli také. Startovat se mělo v 6:30, kolem šesté je v této oblasti a touto dobou ještě dost tma. Na místě nebyl žádný oficiální startér, což bylo trochu zvláštní, ale bylo to tam označené jako první kolo. Odstartovalo zde asi 70-80 koní z asi  130, což zpočátku nikomu nepřišlo tak divné, protože je normální, že při velkých mezinárodních závodech a početných polích startujících vyjíždí jezdci ve dvou nebo třech velkých lotech. Ale překvapilo mě, že se ani po 4-5 minutách další jezdci neobjevili. Podle pravidel však musí odstartovat do 15 minut po stanoveném čase startu, jinak by byli podle pravidel vyloučeni. Když se však ani po 15 minutách neobjevili další jezdci, bylo jasné, že je něco špatně.

Marlin a členové SR a OV se vrátili k vet - gate prostoru a zjistilo se, že zbytek koní odstartoval jinde (a jiným směrem) - a sice na správném místě oficiálního startu. Více koní vlastně odstartovalo na špatném místě. V tomto případě naprosto selhala komunikace mezi oficiály a nedostatek informovanosti. Je to záležitost organizačního výboru, ke které by nikdy nemělo dojít.

Navíc koně na oficiálním startu odstartovali o 15 minut později. Tím nebylo možné nějakou korekcí sjednotit pole jezdců. 

Mezi lidmi se mezitím probíraly konspirační teorie o tom, zda zainteresovaní lidé z UAE nějak mohli "naprogramovat" startovní chaos. Chaos však pokračoval i na prvním crew pointu, kde nastal zmatek, diváci se údajně motali mezi koňmi, a také bylo údajně zabráněno jednomu reportérovi, aby vyfotografoval koně, který měl potíže.

Restart

Po chaosu na startu nastalo dějství 2 - restart. Vzhledem k tomu, že část jezdců ujela v prvním koně jiný počet kilometrů, bylo oficiály v čele s 4 * francouzským rozhodčím Jean-Pierre Allégret rozhodnuto první kolo zrušit a trať šampionátu znovu odstartovat a jet jako 120 km. Sice padly ze strany šéfů ekip a jezdců návrhy na vyřešení situace časovou penalizací, která by narovnala rozdíl v kilometrech, které urazili bloudící jezdci, ale sbor rozhodčích na ně nereagoval. Na schůzce, ze které vzešlo rozhodnutí o restartu, výrazně intervenovala generální sekretářka FEI Sabrina Ibanez a Tom Hadaway, vedoucí ekip k jednání nikdo nepozval. Nikdo se ani nezabýval tím, že koně, kteří jeli v prvním kole v čele a dokončili ho včas a s minimálním recovery time, museli tedy značně natáhnout obvyklou délku přestávky mezi koly, protože se čekalo, než dojedou ostatní a projdou veterinou. Část týmů chtěla šampionát zrušit, ale petici za zrušení a uspořádání šampionátu v Evropě (skoro podezřele rychle nachystanou = konspirace č. 2?) jich podepsalo 18 ze 40 a 2 signatáři si to pak ještě rozmysleli. Odezva petice zrozené v těch nejluxusnějších stanech, nebyla tak výrazná, jak její tvůrci očekávali (pořádání nového šampionátu mělo být finančně zajištěné šejkem Al Maktoum). 

Protože všichni koně museli projít vet gate, došlo k nebezpečnému zdržení - normálně jsou odjetá dvě kola, než začne vedro, zpoždění (kvůli čekání, než dojede z 1. kola nejpomalejší jezdce a jeho kůň projde veterinou a absolvuje přestávku... ) rozhodně přispělo k dalšímu zhoršení situace. 

Ze začátku restartovaného závodu v 11:15 bylo počasí dle očekávání. Ale pak přišel silný déšť trvající kolem 20 minut, který zasáhl vet- gate a větší část tratě. Nebylo to nějak nadměrně dramatické, trochu foukalo, ale asi po 20 minutách od konce deště, kdy byla VG zatopená, se zcela vyjasnilo a slunce pražilo do zmáčené země. Vznikla ta nejhorší kombinace počasí, a to v maximální míře - horko a vysoká vlhkost. Jezdci vracející se z trati říkali, že trať klouže a je místy hodně hluboká. Recovery time byl o hodně delší, 5x tak dlouhý. 

Co se dělo dál? 

Vstup do VG byl 15 minut. Vyskytlo se více metabolických problémů, vysoké tepy - ve třetím kole přijelo 29 koní a jen 10 prošlo, a to bylo bylo ve 2/3 tratě neobvyklé. Koně neokulhali, ale 5x - 6x více jich bylo vyloučeno na metaboliku. 

Zvláště druhé kolo bylo velmi náročné, což si vybralo daň v podobě nadlimitní tepové frekvence - podílelo se na tom horko, vlhko, členitá trať se stoupáním, nicméně tempo bylo svižné, v čele se drželi španělští a uruguayští jezdci.

Když projel cílem bratranec šejka Hamdan bin Mhm Al Maktouma, rozhodčí ho volal na převážení. Šejkův příbuzný odmítl. Jeho tým dál chladil koně, přičemž úmyslně chrstli vodu i na rozhodčího. A nic se ani přes protesty a pokřikování nestalo, prostě odešli. Kůň byl ve vet-gate vyloučen. 

Zrušení závodu

Grand jury v čele s Thomasem Timmonsem svolala schůzku, které se zúčastnili TD, vet. komise, členové organizačního výboru, funkcionáři FEI, Dr. Marlin - a řešil se nezvykle vysoký počet metabolických problémů. Dr. Marthy Misheff z kliniky, na schůzce prohlásila, že pokud bude závod pokračovat, hrozí vážné problémy s koňmi. ( je třeba zmínit, že 4* veterinářka FEI Dr. Misheff je jednou z nejzkušenějších mezinárodních veterinářů - pracovala v nouzovém veterinárním týmu na mnoha Breeders Cup i Kentucky Derby nebo Dubai World Cup. Jinak už 21 let pracuje v Dubaji a velká část její práce souvisí s vytrvalostním ježděním.)

Dr. Marlin následně ověřoval očekávané klimatické podmínky pro následující 2 hodiny  na dvou meteorolo.g stanicích, ale bohužel, počasí se měnit nemělo.

Údajně skončilo 53 koní na klinice - skoro polovina, 32 se zotavila po infuzi.


Podle Dr.Marlina bylo riziko příliš velké, kdyby se závod nezrušil. Pro jezdce na medailových pozicích to bylo nesmírně frustrující, ale kdyby byli na konci závodu 3 mrtví koně, i kdyby jen jeden... snížilo by to hodnotu závodu.


...z deníku André Vidiz:

5 hodin odpoledne

Juma, Alex Luque, Jean Philippe Frances, Maria Ponton, Omar and Pedro Marino míří do předposledního kola. Koně vypadají dobře, Španělé a Brazilci jsou v euforii. Nejtěžší část mají za sebou. Je nám sděleno, že klinika je plná. Mysleli jsme, že otevřou nějaký další pavilon. A pak nás zasáhla zpráva jak blesk z čistého nebe. Závod možná zruší. Jezdkyně Anna Carla a tři francouzští jezdci vyráží do 4.kola, i když vědí, že závod bude možná zrušen. ale o několik minut později hlasatel oznamuje, že se závod ruší s ohledem na klimatické podmínky. Vedoucí ekip, kteří mají své jezdce na trati, míří k rozhodčím. 

O pár minut později hlasatel oznamuje zrušení závodu kvůli počasí a příliš velkému počtu koní na klinice. Jezdce, ošetřovatelé, týmoví veterináři a členové týmů se srocují u zábradlí oddělující prostor na chlazení a vet-gate. Hlasitě protestují, skandují "Shame! Shame!...!! Situace se vyhrocuje a je zavolána policie. Ve vytrvalosti, kde každý zná každého a vládne přátelská a nápomocná atmosféra, znamená přítomnost policie, že něco je opravdu hodně špatně. Ti čtyři, co odjeli do 4. kola, se vracejí  z trati a vjíždí do veteriny na koních. Všichni jim tleskají, veterináři bez hnutí sledují, jak k nim cválají koně, rozhodčí se jezdce snaží odvelet pryč. Situace se opakuje, když se objeví španělský hvězdný tým -  Juma, Alex Luque a Pedro Marino.

Vytrvalostní komunita dává najevo svou nevoli vůči organizačnímu výboru, jezdci jsou frustrovaní, jejich sny a cíle byly hrubě pošlapané - na druhou stranu z nich čiší hrdost na výkony svých koní a jak příkladně dokázali zvládat náročnou soutěž. 

Proč se neposunul závod o den?

Jak sdělil pro Horse.lu Dr.Marlin, odložení závodu na další den nebylo kvůli složité logistice trati proveditelné - těžko by bylo možné znovu zajistit přechody silnic, domlouvat se s 70 majitelů pozemků...

Technické podmínky se řešily v pondělí - podle předpovědi měly být dopoledne v den šampionátu dobré podmínky, ale předpokládalo se, že odpoledne to bude náročné. Trať je členitá, hodně zatáček, stoupání. I proto byla snížena min. rychlost ze 14 na 12 km/h. Návrh snížit TF ze 64 na 60 neprošel.

Množství metabolických důvodů eliminací bylo podle Dr.Marlina tak extrémní, že riziko bylo příliš velké. Index WGBT dosáhl hodnoty 31, což je extrém (a to už nad 25 je potřeba zvýšené opatrnosti). 

Otázkou je, zda by bylo vydáno stejné rozhodnutí, pokud by šejk Hamdan bin Mhm Al  Maktoum nebo jeho bratranci nevypadli v prvním kole... 

Z mezinárodní vytrvalostní události č. 1 v roce 2018 zbylo torzo online výsledků na www.tawqeet.ae , hora zklamání a velký otazník nad budoucností této disciplíny v rámci FEI. Zrušení závodu ničemu neprospělo - koně, pro které byl příliš náročný, už byli stejně ve třetím kole eliminováni - a to nejlepší a nejlépe připravení nedostali šanci. Padly návrhy na vznik nové nadnárodní organizace... 

Tryon si vyžádal jeden koňský život. jednalo se o anglo-arabského valacha BARACK OBAMA, který nedokončil, byl odvezen na kliniku a následně se jeho majitel rozhodl pro euthanazii, není to typický případ. Jednalo se o 20letého koně, jehož stálá jezdkyně při prvním náznaku potíží ve druhém kole okamžitě reagovala. Po ošetření na klinice na závodech (problémy s ledvinami) byl převezen k další léčbě do veterinární nemocnice v Tryonu. Zda byl stav  řešitelný či v rozhodnutí majitele hrály roli další faktory, to už se nedozvíme - ale mít koně na druhém konci světa na klinice, s nejistým výsledkem... a náklady velmi vysoké Těžko soudit.Jen pro připomínku na tohoto koně kopíruji ze svého článku z doby před Tryonem: 

Dlouhý vytrvalostní mandát Baracka Obamy?

05.05.2018 23:30

Když jsem do článku o uruguayských koních přidala letos dvacetiletého valacha KALIFA , který byl ještě loni 3. v CEI 3* 160 km, vzpomněla jsem si, že BARACK OBAMA (foto výše) z Nového Zélandu také letos slaví dvacetiny. Zatím si letos v lednu nadělil k dvacetinám vítězství v CEI2* 120 km v Taupo (NZ). A nejen to, plánovaná cesta do Tryonu v Severní Karolíně a jeho účast na světových jezdeckých hrách je už nyní jistá.

Nový Zéland už nominoval do Tryonu do vytrvalosti dvě dvojice - Jenny Champion - BARACK OBAMA a Philip Graham - ROSEWOOD BASHIR.

Pro 53letou Jenny Champion to bude premiéra na světových hrách, zatímco dnes 63letý Graham už má za sebou debut v roce 2006 v Aachenu. Nominace neznamená finanční zajištění - pokud si jezdci chtějí přivézt koně zpátky, potřebovali by 80 tisíc dolarů.

Majitel Baracka Obamy Mark Round je rozhodnutý nechat koně v USA, ale Graham svého koně odchovaného od hříběte z vlastní klisny poveze domů. Každopádně bude 20letý Barack Obama nejstarším koněm na startovní listině.

Kdo za to může?

FEI svěřila vyšetřování celé politováníhodné události ohledně dvojího startu výboru ECIU (Equestrian Community Integrity Unit)...

...19.listopadu výbor předložil své závěry na Generálním shromáždění FEI v Manama v Bahrajnu. Podle nich nebyl za selháním jediný důvod, podílelo se na něm více faktorů: především špatná komunikace mezi funkcionáři - především kvůli NEDOSTATKU VYSÍLAČEK - a rovněž mezi organizačním výborem, národními federacemi a jezdci, dále kvůli zdržení přípravy vet-gate a tratě. Pořadatel navíc rozhodl o zachování plného programu  jezdeckého střediska (Tryon International Equestrian Center - TIEC), což byl velký nápor na už tak přetížený tým lidí, kteří museli zajišťovat jak hry, tak  program TIEC.   

ECIU rovněž předložila FEI zprávu týkající se zneužití pravomoci. Tuto skutečnost posoudí právní oddělení FEI, zda bude před tribunálem FEI zahájeno další disciplinární řízení. Konečné rozhodnutí o takovém řízení bude zveřejněno FEI.

Generální sekretářka Sabrina Ibanez na závěr prohlásila, že na celé záležitosti se podílelo několik faktorů, které přispěly nejen k problémům s vytrvalostí, ale také k celkovému průběhu her. Jednalo se o strukturu managementu organizačního výboru a také o další stavební projekty a zdroje, které měly přednost před stavbou  infrastruktur souvisejících s WEG, a zdržení při  předávání důležitých informací.

"...ale upřímně řečeno, naše komunita měla štěstí, že Tryon odvážně a ochotně převzal obrovskou výzvu k zahájení her pouze 22 měsíců před jejich zahájením. Bez nich bychom žádné světové jezdecké hry v roce 2018 neměli, " řekla Ibanez. 

Generální sekretářka se také zmínila, že na přípravu vytrvalostní tratě FEI investovala 1 milon CHF.  

i-endurance
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky