Zábřežský vytrvalostní comeback

11.09.2020

Doby, kdy jsem na Gamblerovi stoupala na zdejší vytrvalostní trati nekonečným svahem až k Brníčku nebo jsme se šplhali na Bílý kámen, dávno odvál čas. Stejně tak tradici pořadatelství vytrvalostních závodů v Zábřehu, kde se v roce 2006 dokonce odehrálo Mistrovství Evropy juniorů ve vytrvalosti. Málem bych zapomněla, ještě se tu jelo v roce 2015 Mistrovství ČR a mezinárodní soutěže CEI 1 a 2*. A pak se zase Zábřeh a pořadatelská rodina Kyselých, na pár let odmlčely. Přišly jiné tratě, především rovinaté, náročného úkolu se porůznu ujali noví pořadatelé. Loni se Zábřeh znovu objevil v závodním kalendáři, ale přes snahu pořadatelů byl zájem poněkud vlažný. Až letos...Organizační tým, jehož tažnou sílu tvoří především rodina Kyselých a Eliška Kovářová, se nevzdali (jsou to prostě vytrvalci), znovu oslovili spoustu sponzorů a pustili se do úmorného organizačního kolotoče.

Rovina, kukuřičná pole, nad kterými se vypínají hrdé Jeseníky. Jsme na místě. Širá louka skýtá dostatek prostoru jak na chlazení, ohrádky, veterinu, pro výstavu pony, která bude probíhat souběžně s endurancí. Vytrvalost koní prověřily soutěže hobby ZM 20 km, Z 40 km , L 60 km a S 80 km. Zároveň se jelo Oblastní mistrovství Severomoravské oblasti. Přihlášeno 60 koní, pořadatelská vytrvalost se vyplatila.

A my jsme taky vyrazili. Já měla jasné cíle - aby klisna dobře zvládla transport a nechala vyšetřit ve vstupní i výstupní veterinární kontrole. Haša nastoupila do vozíku jako starý profík (musím se pochválit za předpřípravu), jela, jak starý profík, vycouvala na místě zkušeně a opatrně. Super. Pak jsme ve vstupní veterině marně hledali čtečkou čip. Ukázalo se, že naštěstí opravdu existuje, jen je proklatě nízko. Identifikace se podařila a já si otřela pot z čela. Samotná veterinární kontrola proběhla relativně v pohodě (nechala si to líbit), zatím plán plníme.

Předpověď počasí slíbila deštivo a hrozila orkánem a silnými bouřkami. Nic pro mě. Naštěstí šlo jen o déšť. Na rozpravě TD Tonda Hrdina cosi povídal o škarpách mezi dvěma silnicemi (škarpy nemám ráda), přejezdech kolejí (bože, máme malá kopýtka!), podmítnutém poli (vidina hlubokého terénu), kamenitých cestách v lese (tam si dáme krokovku) a vlnitém terénu, na to jsme zvyklí z Vysočiny.

Po celkem klidné noci (Sethi neutekl, jen kobyla si roztrhla deku, protože podcenila ohradník, dostala ránu, vyskočila všema čtyřma do vzduchu a sekla do popruhu), jsem se vydala ke startu podívat se na 11 eskařek (chlapi jsou i ve vytrvalosti ohroženým druhem).

S 80 km

Katka Suchá - Lucia Ferra
Katka Suchá - Lucia Ferra

V nejvyšší soutěži závodů startovala letošní Mistryně ČR Nikol Vicencová se 6letou shagya ar. SALOME SH CZ-SH-A-479 (chov NH Topolčianky), druhá vicemistryně Lucie Škábová na OR1/1 6 leté klisně FEBRISTA, trojici úspěšných účastnic z MČR v Chlumci doplnila Veronika Myslivečková na FELSKIN (se kterým také na MČR startovala). Černým koněm soutěže byla jistě trojnásobná juniorská Mistryně ČR Kateřina Suchá se zkušenou 10letou shagya ar. LUCIA FERRA,  dále mohla do předních míst zasáhnout Lucie Kubíková - SAHAR (75. na 160 km Dubaj 2017). Další zajímavou klisnou byla 12 letá OR1/1 ASMINA AL TRESCOL (otec m. Ghazal Imdal), jezdkyně Sabina Svobodová - loni složila ZZVJ-E v Borotíně a letos se s klisnou úspěšně propracovala od Z do S. Tereza Kopecká, která má na kontě 88 mezinárodních soutěží, startovala s hřebcem SAMSHIT po Madiar 29 (po stejném hřebci je TUZEMEC 13, se kterým Kopecká 9x zvítězila v mezinárodních soutěžích z 25 startů od 1 do 3*). Pořadatelskou stáj Kyselý reprezentovala Veronika Žouželová (dříve Kubíčková), také zkušená jezdyně, v sedle polské arabky MERIDA WALECZNA. 

L 60 km

Déšť ustal, oproti výhni na MČR vlastně luxusní počasí. Do elkové soutěže na 60 km vyrazilo 9 dvojic. Zajímavým koněm je anglo-arab ze Španělsko TRA-OWEN španělského chovatele vytrvalostních koní. A když španělský chov arabů, tak s jistotou najdeme v jeho rodokmenu koně jméno GALERO (Zancudo). Galero byl jedním z nejvýznamnějších plemeníků ve Španělsku. Narodil se roku 1965 poblíž Jerez a do chovu šel jako dvouletý. Jeho výraz a dechberoucí klus ho předurčily pro dlouhou kariéru, ale bohužel ho nějací šikovní, ale docela hloupí, zloději ukradli. Hřebec byl velmi populární, braný jako národní klenot Španělska, pátralo se tedy po něm velice intenzivněna všech frontách. Spekuluje se, že se mu právě tato horlivost v pátrání stala osudným - pro zloděje byl příliš velkým - neprodejným, soustem, a je pravděpodobné, že se ho raději v tichosti zbavili. Španělského koně sedlala Kristýna Sittová, na startu nechyběl ani Jiří Sitta CHIARA 2.

Svého času parkurová jezdkyně Pavlína Pártlová jela na 7 letém shagya ar. SHAGYA - 326 (SHAKAL), znovu se na vytrvalostní trati objevila MUDr. Markéta Terberová na WILLY WONKA. V sedle 7leté OR1/1 klisny EMPATIA 1 vystřídala Katku Královou Táňa Terberová. Nejstarším koněm v L byla klisna 15 letá AKIRA 1, jezdkyně Ivana Frolková.

Jak si proti arabům povede KESSIA-KARI VM, klisna v typu pony (appaloosa x WPBr) s Ing. Markétou Mertlíkovou? Appaloosu v krvi má i další z el koní - 7 letý valach ESKYMO BLACKJACK PO Mec Malone Blackjack, jezdkyně Adéla Juhászová, loni úspěšně zdolal 40 km, letos se poprvé objevil zde v 60 km. Novou akvizicí stáje Kyselý je arabský plnokrevník SANCHO OF ANGELS GARDENS (chov Angels Gardens, Nové Zámky SR), kterého prezentovala Eliška Kovářová.

Z 40 km

Do boje na trati 40 km vyrazilo v 9 hodin ráno 10 dvojic, mezi nimi nejstarší kůň závodů, náš 20 letý SETHI (otec EL HOSAM, matka CORINNA po otci Quoniam II-124 a z m. kluák Cysmona po Gellert). A stále aktivní na vytrvalostních tratích je Eva Machková, která je, asi nejen pro mě, inspirací - nevzdávat se a zůstat v sedle. Jela na klisně vlastního chovu, AZNAVU.

ZM hobby... 

Sotva jsem nasedla, dlouhý krk se přede mnou vyklenul, uši se našpicovaly, otěž se nepříjemně napnula a netrpělivý pohyb ladných nohou naší klisny se mnou trhnul v sedle. Z mého a jemného vozítka pro starší a pokročilé na domácí půdě se stal závodní kůň. Neměla jsem v té chvíli tušení, co ještě ve svém repertoáru skrývá.

Zájemce o závodní vytrvalost nemusí mít jezdeckou licenci, aby mohl okusit disciplínu. Stačí být členem ČJF (potažmo klubu registrovaného v ČJF) a přihlásit se na závody. Začít musí samozřejmě na úrovni nejnižší. Hobby ZM jsou v současné době nejobsazenějšími soutěžemi vytrvalostních závodů.

...tři, dva, jedna, start! Vyrazila jsem v klusu s vědomím, že za pár minut mě dojede Dan se Sethim, kteří vyjížděli do dalšího kola. Sotva jsme vyjely na strniště, Haša zaznamenala na protějším konci koně. Nerozmýšlela se ani tisícinu vteřiny. Bez varování mi podjela mi pod zadkem a vyvezla mě jak špinavé, vlající prádlo o sto metrů dál. Stočila jsem ji do protisměru, kde se k nám už blížil Sethi. Jak jsem později zaznamenala, tato veselá kreace zpestřila dění na trati nejen mně, ale i některým účastnicím. Zařadila jsem klisnu vedle Sethiho v domnění, že sladí klus se stájovým kolegou. O tom jsem si ale mohla nechat tak jen zdát. Obvody strniště procválala s koulejícíma očima, odfukujíc jak natlakovaný papiňák. Mezitím vedle ní nebo před ní klusal strojovým tempem Sethi. Po 14 sezónách a ve svých 20 letech zběsilému počínání klisny jen shovívavě přihlížel. Jojo, závodnický duch jí rozhodně nechybí, a tak jsme ukrajovaly kilometr za kilometrem v neustálé diskuzi o tom, jak rychle pojedeme. Kompromis mezi nekecat jí do toho - ale nenechat ji řítit se krajinou za každým koněm, kterého zahlédne, byl vysokou hrou mezi dvěma hlavami, a která začala mít postupně více vygumováno, lze asi snadno uhodnout. Stačila jsem však vnímat trať, která po polích nebyla nijak výrazně hluboká, koleje byly zanedbatelnou překážkou, kamení na lesních cestách sice bylo, ale po straně úvozů se dalo cválat v pěkném terénu. Trať po loukách se příjemně vlnila, počasí pod mrakem, pružná půda. Než jsme se nějak dobraly do cíle včetně malého bloudění na nějakém jiném strništi, bylo o vítězích vyšších soutěží rozhodnuto.

Výsledky S 80 km

Lucia Ferra nenechala nikoho na pochybách, že je ve správnou dobu ve správné formě, zrychlila v posledním kole a Katka Suchá si mohla vychutnat další vítězství v sedle této klisny. Prvenství na papíře, nicméně Suchá dojela ruku v ruce se Sabinou Svobodovou, která první dvě kola vedla. Průměrná rychlost obou 15,733 km/h, a recovery time měla lepší klisna Asmina Al Trescol (13,47), Lucia Ferra 19,15.

Vlastně nejrychleji vstupoval do veteriny třetí umístěný hřebec Shamshit (2,31, 2,29 a 6,44 - celkem 11´44´´).

Oblastní mistrovství SM kraje

Na výsledkové listině Oblastního mistrovství se objevila jiná jména - Mistryní SM oblasti se stala Nikol Vicencová, vicemistryní Veronika Žouželová a druhou vicemistryní Veronika Myslivečková.


L 60 km

První čtyři místa v rozmezí vteřin obsadily Kristýna Sittová se španělským arabem Tra-Owen, za ní Jiří Sitta - Chiara 2, na třetím místě Ivana Frolková - Akira 1, se kterou prakticky současně dojela Pavlína Pártlová - Shagya 326. Sittův klan si tedy svůj statut vítězů v letošní sezóně stále drží.

Nikol Vicencová - Mistryně SM oblasti
Nikol Vicencová - Mistryně SM oblasti

Výsledky Z 40 km

S dvacetiminutovým náskokem zvítězila Petra Baborová na DEZIR 2 (po OR1/1 Kyros) z pořadatelské stáje Kyselý. Baborová letos v květnu složila úspěšně ZZVJ v Třeštině. Na druhém místě dojela Petra Šindelářová - TIMM (otec quarter Colonel Tuff Bar), na třetím nejstarší kůň, závodů, letos 20letý Sethi s Danielem Burdou.

Výsledky Hobby ZM

Nejobsazenější soutěž - 26 koní. Dodržet rychlost mezi 12-16 km/h a projít nejrychleji veterinární kontrolou, je zaručený recept na vítězství. Nejlépe si vedla domácí Eliška Hýblová - PORTOFINO 1, minuta a 45 vteřin jí stačilo na vstup do VG, jen o pár vteřin pomalejší byla Rozálie Pospíšilová na ARES, na třetím místě se vstupem do VG Eliška Řeháková - Poeta K (2´49´´ ), 6 letým valachem z vytrvalostně úspěšné matky Poesia.

Trať v Zábřehu byla středně těžká, nicméně velmi pěkná a pestrá. Převýšení 380 m na kolo v podobě táhlých svahů po loukách a v lese bylo spíše bonusem, asfaltu jen tak akorát. Strniště nebyla ani po dešti nijak hluboká, také počet eliminovaných byl minimální. Trochu vázlo občerstvení, ale vzhledem k blízkosti mnoha možností stravování dle chuti mně nepřišlo, že bychom více využívali stánek. Kafe bylo ráno včas, díkybohu za to. Lze si jen přát, aby závody s takovou tratí a sponzorským zajištěním (také eliminovaní jezdci získali flot a malou cenu) měly své stálé místo v kalendáři.

Pro základnu české vytrvalosti je potěšující, že začínající jezdci mají možnost začínat kariéru na kvalitních koních a o to lépe, pokud si hned plní kvalifikaci novice.

i-endurance
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky